دسته بندی : هوش
⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐

تاریخچه تاریک تست ضریب هوش

تاریک تست ضریب هوشی 2

تست هوش از کجا آمده است؟

در سال 1905 آلفرد بینه و تئودور سایمون برای مدرسه ای در فرانسه آزمونی را طراحی کردند که در نتیجه آن می‌توانستند متوجه شوند چه دانش آموزی نیاز به توجه بیشتر دارد.

آن ها اسم این آزمون را Intelligence Quotient ( بهره هوشی ) یا  به اختصار IQ نام گذاری کردند.

 

بینه و تئودور سایمون

فاکتور جی (  G)

محققان فرضیه ای داشتند که موضوع استلال کلامی ، حافظه کاری و مهارت های فضایی – بصری چیزی به نام هوش کلی یا عمومی فرد را تشکیل می‌دهند و به آن فاکتور جی می‌گفتند.

آلفرد و سایمون برای بررسی هر کدام از این موضوعات آزمون های ریزی را در در نظر گرفته بودند و آن را می‌سنجدیدند اما در نهایت هر سه نمره را ترکیب می‌کرند و یه عدد را به عنوان هوش فرد معرفی می‌کردند.

نحوه محاسبه تست هوش

نحوه محاسبه تست هوش به این صورت بوده که نمره به دست آورده شده از دانش آموز را به تعداد جمعیت تقسیم می‌کردند و حاصل این کسر را در عدد صد ضرب می‌کردند.

از طرفی آلفرد و سایمون سوالات آزمون را متناسب با سن افراد طرح و نتایج را با هم‌سن و سالان فرد مقایسه می‌کردند.

امروزه محاسبه تست هوش به شکل دیگری و بر مبنای جمعیت بیان می‌شود.

آی کیو = هوش کلی فرد

آلفرد و سایمون تصور می‌کردند نتایج حاصل از آزمون نشان دهند هوش کلی و عمومی فرد است اما تا الان دانشمندان به این نتیجه نرسیده اند و تعریف واحدی را برای هوش به این شکل ارائه نکردند.

اما اصل آزمون آی کیو به این معنی است که چه کسی بیشتر به کمک های علمی و آکادمیک و دانشگاهی نیاز دارد.

استفاده از آزمون تست هوش در راه های دیگر

به سرعت آزمون تست هوش در جاهای مختلف راه پیدا کرد و به عنوان یک معیار رسمی شناخته شد که بر مبنای آن می‌شد تصمیم گرفت.

به عنوان مثال ارتش آمریکا از تست هوش برای طبقه بندی کارکنانش استفاده می‌کرد.

مفهوم اصلاح ژنتیک در جامعه آن زمان وجود داشت ، یعنی افراد قوی ، زیبا و … ژنتیک بهتری داشتند و افراد معلول ، ضعیف ، کم توان و کم استعداد به طور ذاتی دچار مشکل هستند و جامعه را دچار مشکل می‌کنند ، افراد بهتر باید زنده بمانند تا نسل بهتری پرورش پیدا کند.

تصور این که آی کیو ثابت و موروثی است منجر به تحقیقات دانشمندان شد تا به درستی این فرضیه پی ببرند.آن ها توانستند ثابت کنند هوش یک نژاد از نژاد دیگر بالاتر است،

اما بررسی آن ها اشتباه بود چرا که در بررسی آن ها بیشتر جمعیت بررسی شده از مهاجرانی بود که آموزش رسمی درستی نداشتند و حتی به خوبی زبان انگلیسی را هم بلد نبودند.

و ژنتیک

ترکیب ایده تست هوش و اصلاح ژنتیک

منجر به اتفاقات بسیار بدی شد، به طور قانونی تصویب شد که این افراد باید عقیم بشوند و از طرفی در آلمان نازی دستور داده شده که کودکانی که ضریب هوشی کمی دارند نابود شوند.

بعد از اتفاقات هولوکاست و از طرفی بحث اخلاقی که این موضوع به وجود آورده بود،

دانشمندان دوباره عوامل ، آزمون ها و … بررسی کردند و به این نتیجه رسیدند که این ایدئولوژی ها بی اساس است و سندیت علمی ندارد.

عوامل موثر بر هوش چه چیزهایی هستند؟

اثر فلاین یا فلین ، دانشمندان متوجه شدند که نسل های جدید تر نسبت به نسل های قبل از خود هوش بالاتری دارند و این رشد و پیشرفت در هوش هیچ ربطی به ژنتیک و وراثت آن ها ندارد، که به این موضوع اثر فلین می‌گویند.

دانشمندان متوجه شدند که محیط ، آموزش بهتر ، بهداشت بیشتر و تغذیه بهتر می‌تواند روی هوش اثر جدی داشته باشد.

تشخیص روانشناختی افراد

در قرن بیستم روانشناسان تلاش کردند تا عوامل دیگری را از روی آزمون تست هوش استخراج کنند و متوجه شوند ، بیماری هایی مثل اسکیزوفرنی ، افسردگی و …

اما هیچ کدام از این تلاش ها فایده ای نداشت.

با توجه به دقت بیشتر سوالات و آزمون ها می‌شود نسبت به گذشته شناخت بیشتری از افراد به دست آورد ولی نمی‌توان پتاسنیل افراد را از طریق این آزمون ها شناخت.

امروزه از تست هوش چه استفاده هایی می‌شود؟

همچنان روانشناسان زیادی در دنیا تست هوش را متناسب با ناتوانی یادگیری افراد می‌دانند و از نتایج آن برای موارد کمک تحصیلی ، آموزش شغلی و کمک در زندگی استفاده می‌کنند.

ولی دیگر از این تست برای بررسی جنبه های روانشناختی افراد استفاده نمی‌شود.

برای یادگیری بیشتر فیلم آن را در زیر مشاهده کنید.

درنتیجه

  • تست هوش برای بررسی و آنالیز مهارت استدلال و حل مسئله به خوبی و عالی عمل می‌کند.
  • برای بررسی پناسیل افراد اصلا ، چون با توجه به عوامل سیاست ، علم ، فرهنگ و تاریخ چنین مسائلی را در یک آزمون نمی‌توان سنجید و افراد را با صرف یک نمره دسته بندی کرد.
  • باید عوامل موثر در هوش را تقویت کرد.

کاربرد

  1. زیاد به آزمون هوش بها ندهید.
  2. عوامل تقویت کننده هوش را جدی بگیرید و آن ها را در زندگی خود پیاده سازی کنید.
  3. چه بهانه هایی در زندگی خود داری که آن را به هوش خودت نسبت می‌دهی؟
  4. چه دیدگاهی نسبت به هوش خودت داری؟ خودت را باهوش یا کم هوش می‌دانی و چرا؟ ، آیا با یادگیری این مقاله همچنان دیدگاه سابقت را داری؟
  5. آیا در سازمان و شرکت شما یا کسب و کاری که در آن فعالیت می‌کنید به تست هوش بیش از اندازه بها داده می‌شود؟ چه راهی برای تغییر این دیدگاه دارید؟

دانلود نقشه ذهنی این مقاله

برای مرور بهتر مطالب این مقاله و پیاده سازی راحت تر نکات، از نقشه ذهنی استفاده کن.

 نقشه ذهنی مقاله را از این جا دانلود کن.

به یادگیری بیشتر ادامه بدهید

برای عمیق تر شد یادگیری بهتر است تا به شکل زنجیر وار مطالب یک دسته بندی را مطالعه نمایید تا به تسلط و درک بهتری از آن مطلب دست پیدا کنید. یادگیری این موضوع که هوش دقیقا چیست ، اولین بار کی مطرح شده است ، تفاوت هوش با استعداد چیست ، استعداد مهم تر است یا هوش ، مسیر عصبی و طرز فکر و … برای یادگیری بیشتر اقدام کنید.

می‌توانی مقاله افراد در چه سنی باهوش تر هستند را مطالعه کنی.

شرکت در دوره کالیبراسیون یادگیری

برای این که به یادگیرنده های بهتری تبدیل شوید این دوره ویژه را برای شما تهیه کرده ایم تا نکاتی را بیاموزید که مثل یک خبره یادبگیرید.

 


 منبع:تد

 

مطالب مرتبط
برچسب‌ها : ،،،،
قبلی
افراد در چه سنی باهوش تر هستند؟
بعدی
آیا ممکن است با یک رژیم خاص به سرعت وزن کم کنیم؟
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.